TÜRK VE KAMERUNLU İŞADAMLARI DERNEĞİ TURCABA TURKISH AND CAMEROONIAN BUSINESSMEN’S ASSOCIATION
Sayın Volkan IŞIKÇI T.C. Yaounde Büyükelçisi
Barış ERTAN TURCABA Başkanı
TURCABA 25 Eylül 2009’da N° 00151/A/MINATD/DAP/SDLP sayılı kararname ile kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir dernektir. Amacı her iki ülke iş insanlarını bir çatı altında toplamak, onlara proje ve çalışmalarında refakat etmek, ortak çıkarlar tesis etmelerine ve ülkelerinin kalkınmasına yardımlarını kolaylaştırmaktır..
YAOUNDE BÜYÜKELÇİLİĞİMİZE ULAŞABİLECEĞİNİZ TELEFON NUMARALARI: +237 22220 6777 - +237 22220 6775 VE E-MAİL ADRESİ: ambassade.yaounde@mfa.gov.tr
YAOUNDE BÜYÜKELÇİLİĞİMİZ NEZDİNDE BULUNAN TİCARET MÜŞAVİRLİĞİNE ULAŞABİLECEĞİNİZ TELEFON NUMARASI: +237 222218023 VE E-MAİL ADRESİ:.yaounde@ticaret.gov.tr
Sn. İbrahim Tuna ÖZEL Ticaret Müşaviri
KAMERUN’DA FAALİYETE GEÇEN MAARİF OKULLARI
YENIGUN A.Ş. TARAFINDAN İNŞA EDİLEN JAPOMA STADI YENİGÜN TURCABA ÜYESİDİR
TURCABA faaliyetlerini dernek üyelerinin aidat ve katkıları ile yürütebilmektedir. Üyelerimizin bu konuda hasas davranmalarını bekler, onlara daha iyi hizmet sunabilmek için bu katkılara ihtiyacımız olduğunu bilmelerini isteriz. Tarafımıza gelen fırsatları ve verdiğimiz hizmetlerde dernek üyelerimiz avantajlı ve önceliklidir
- TURCABA’ya üye olabilmek için bu formu doldurarak müracaat edebilirsiniz: Görmek için tıklayınız - TURCABA’nın kuruluş izni Görmek için tıklayınız - TURCABA kuruluş sözleşmesi Görmek için tıklayınız - DEİK çatısı altında kurulan Türkiye-Kamerun İş Konseyi kuruluş sözleşmesi: Görmek için tıklayınız
TURCABA’nın kuruluş amaçları ve hizmetleri:  - Türk ve Kamerunlu iş insanlarının Uluslararası bir düzeyde     çalışmalarının sağlanmasına katkıda bulunmak; - Her iki ülke girişimcilerine yardımcı olmak ve refakat etmek; - Bu Ülkelerdeki endüstriyel ve ticari temasları kolaylaştırmak; - Teknolojik ve bilimsel alanlarda bilgi ve tecrübe transferlerine yardımcı olmak ve bunları değerlendirmek; -Üyeleri arasında fikir ve tecrübelerin paylaşımını sağlayacak bir ağ oluşturmak; -Dayanışma ve paylaşma ortamı yaratarak üyeler arasında güvenin sağlanmasına çalışmak; - Her iki ülke arasında iş ve serbest ticaret kanunlarının uyumlu hale getirilmesine destek vermek; - Orta ve küçük işletmelerin iş imkanlarının gelişmesine yardımcı olacak tartışma ve forumlarda bulunarak, onların bilgi bikimlerini arttırmak; - Sosyal karakterli projeler üretmek ve bunları desteklemek;. - Resmi ve özel sektör kurum ve kuruluşları ile uyum içinde çalışarak, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğine katkıda bulunmak; - Türk ve Kamerun kurum ve kuruluşları ile ortak çalışmalar yaparak, forum, fuar, iş gezileri tertiplemek; - Dernek üyelerinin her iki ülkede karşılaşabileceği zorluk, sorun ve ihtiyaçlarına cevap verebilmek.
AKTÜALİTE
UYARI: KAMERUN İLE İŞ YAPMAK İSTEYEN TÜRK İŞ İNSANLARININ MUTLAKA OKUMASI GEREKEN UYARI YAZISINA ULAŞMAK İÇİN : TIKLAYIN
YURTTA SULH CİHANDA SULH Mustafa Kemal Atatürk
KAMERUN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ S.E. VICTOR TCHATCHOUWO SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZLA
Fabrice Funiba Başkan yardımcısı
Myriam ERTAN Sayman
 CEMAC ÜLKELERİNDE GEÇERLİ GÜMRÜK TARİFELERİ
KAMERUN’DA SAĞLIK: Sıtma (Malarya) henüz aşısı bulunamamış bir hastalık olarak Kamerun’da oldukça yaygındır. Korunma amaçlı alınan ilaçların da bir faydası yoktur. Kamerun’a gelirken, sinek kovucu spreylerden almanızı, gündoğumu ve batımlarında uzun kollu giymenizi tavsiye ederiz. Gerçi son jenerasyon ve bu bölgedeki sıtmayı hemen geçiren ilaçlarla korkulacak bir hastalık olmaktan çıkmıştır. Ülkeden çıkmadan bu tür ilaçlardan almanızı ve en az 20 gün hep yanınızda taşımanızı da öneririz. Bunun yanında Kamerun’da her düzeyde hastane, klinik ve uzman doktorlar bulunmaktadır. Biz her ne kadar bütün bunlardan uzak kalmanızı ve sağlıklı bir şekilde seyahatinizi tamamlamanızı diliyorsak da; ihtiyaç halinde bizden güvenilir hastane, klinik ve doktor listesi isteyebilirsiniz.
KAMERUN’DA ŞİRKET KURULUMU VE OTURUM BELGESİ ALMAK: Kamerun’da oturum alabilmek için ülkeye en az altı ay geçerli vizeyle girmek gerekir. Bu vizenin geçerlilik süresi içinde müracaat edilerek oturum belgesi alınabilir. Şirket kurulumu prosedürlerini bu dosyadan öğrenebilirsiniz: SIRKET KURMAK (Tıklayın)
GROUP ERDEM TURCABA ÜYESİDİR
Mac D. KOM Genel Sekreter

* DERNEK ÜYELERİMİZDEN "ERDEM GROUP" YAOUNDE HİLTON KARŞISINDA İNŞAATINI YAPTIĞI "TELEKOMİNİKASYON" BİNASINI DA TAMAMLAMAK ÜZERE. SON ZAMANLARDA KAZANDIKLARI DİĞER İKİ BÜYÜK İHALENİN DE İNŞAATINA BAŞLADILAR.

*DERNEĞİMİZ, ORGANİZATÖRLERİN VERDİĞİ YETKİLERLE, ÜYELERİNİN TÜRKİYE'DEKİ FUARLARA VE ETKİNLİKLERE KATILMASINI SAĞLIYOR.

* DERNEĞİMİZ TURCABA'NIN 2022 YILI GENEL KURUL TOPLANTISI 28 HAZİRAN 2022 TARİHİNDE TİCARET BAKANLIĞI KONFERANS SALONUNDA YAPILDI. DAHA

*TURCABA DEİK VE TİM İLE BİRLİKTE KAMERUN'DA İŞ FORUMLARI, B2B GÖRÜŞMELERİ ORGANİZE ETMEYE DEVAM EDECEKTİR.

* KAMERUN DEVLETİ ANKARA'DA BÜYÜKELÇİLİK AÇTI. KAMERUN'A GELMEK İÇİN VİZELERİN ANKARA'DAN ALINMASI GEREKİYOR. ANCAK ACİL DURUMLARDA DERNEĞİMİZ KAPIDA VİZE ALINMASINA YARDIMCI OLUYOR. *YENİ ÜYELERİMİZİN TANITIM VE FAALİYETLERİNİ "ÜYELER" SAYFAMIZDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

*TÜRK ŞİRKETİ YENİGÜN A.Ş. 60.000 KİŞİLİK JAPOMA STADI İNŞAATINI BİTİRDİ VE AFRİKA KUPASI MAÇLARI O STADTA OYNANDI.

*TURCABA KARDEŞ DERNEK "TABA" (TÜRKİYE AFRİKA İŞADAMLARI DERNEĞİ) İLE ORTAK ÇALIŞMALAR YÜRÜTMEKTE.

* COVİD19 NEDENİYLE ERTELENEN VEYA AKSAYAN ALIM HEYETLERİ İLE ETKİNLİKLER, OCAK AYINDAN İTİBAREN NORMALE DÖNMEYE BAŞLAYACAK.

* 21-24 KASIM 2020 TARİHLERİNDE İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞEN 17. MÜSIAD EXPO "ULUSLARARASI FUARI'NA DERNEĞİMİZ ÖNEMLİ BİR DELEGASYONLA KATILDI.

*KAMERUN SİVİL HAVACILIK KURULUŞU, THY YETKİLİLERİNE GÖNDERDİĞİ BİR UYARI İLE, BUNDAN SONRA TÜRKİYE'DEN YOLCU BERABERİNDE TİCARİ EŞYA KABUL EDİLMEMESİNİ, KİŞİSEL BAGAJLARIN DIŞINDAKİLERİN KARGO BÖLÜMÜNDEN ALINACAĞINI BİLDİRDİ.

* TURCABA ÜYELERİNDEN 9 KİŞİLİK BİR İŞ İNSANI HEYETİ, 23-26 MART 2022 TARİHLERİNDE İSTANBUL'DA "TURKEY BUILD" YAPI VE YAPI MALZEMELERİ FUARINA KATILDI.

* TURCABA, KAMERUN EKONOMİ VE PLANLAMA BAKANLIĞININ ÖNCÜLÜĞÜNDE "CAARD" ADLI KURULUŞLA, KENDİLERİNİN TARIM, ENERJİ, HAYVANCILIK, ENDÜSTRİ VB. PROJELERİNE TÜRKİYE'DEN FİRMALAR, PARTNERLER VE YATIRIMCILAR BULUNMASI KONUSUNDA BİR İŞ BİRLİĞİ SÖZLEŞMESİ İMZALADI. (Daha fazla)

189, Rue 1778 BASTOS - YAOUNDE Tel.: +237 22216612 - +237 675 28 7979 e-Ml: info@turcaba.org Copyright © Turcaba 2011-2019. All rights reserved
01.01.2019 DAN BU YANA
ÜYELİK AVANTAJLARI Üyelerimizin faydalanacağı bazı öncelik ve avantajlar: - Kamerun’la ilgili her türlü sorunuza doğru ve gerçek cevap verebilecek bir muhatap bulursunuz. - Dernek üyelerimizden veya dışarıdan bize yapılacak taleplerden haberdar olursunuz. - Sizin adınıza ihale ilanlarını, resmi ve özel sektörle ilgili ihtiyaçları takip eder, bilgi veririz. - Aradığınız bir ürün hakkında detaylı ve doğru bilgiler alabilirsiniz. - Kamerun’da yerleşik firma, kişi ve kuruluşlar hakkında detaylı bilgilere ulaşırsınız. - Almak veya satmak istediğiniz ürün ve hizmetler için tanıtımlar yapar, ilgili mercilere bilgi veririz. - Yapılacak araştırmalar normal süre içinde ve özel ek masraflar gerektirmedikçe ücretsiz yararlanırsınız. - Özellikle Yaoundé şehrinde size refaket edilmesi, indirimli olarak konaklama, tercümanlık gibi hizmetlerinin çoğundan faydalanırsınız. - Kamerun’da temasta olduğunuz kişi ve firmalar hakkında bilgi ve eğer somut bir ticaret söz konusu ise hakemlik ve gözlemcilik hizmeti alabilirsiniz. - Dernek avukatımızdan, Yaoundé şehrinde olduğunuz sürece elemanlarımızdan, şoförden yararlanırsınız. - En önemlisi de; bu ülkede kurulmuş, Uluslararası statüde, kâr amacı gütmeyen bir Türk derneğinin güçlenmesine yardım etmiş olursunuz. - Dernek üyelerimizin paylaşmalar, talepler, bildiriler ve tartışmalar yaptığı “WHATSAPP” grubuna dahil olabilirsiniz.
TURCABA - CAARD SÖZLEŞME İMZA TÖRENİ (Ekonomi Bakanlığı)
DOUALA ÜYELER BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 27.07.2022
TÜRKİYE VE KAMERUN ARASINDA NE TÜR MAL VE HİZMETLERİN ALINIP SATILACAĞINI GÖSTEREN LİSTEYE ULAŞABİLMEK İÇİN TIKLAYIN